REJESTRACJA DO PORADNI +48 690 150 022

Fakty i mity związane z wpływem stylu życia na narząd wzroku dziecka

MIT

Siedzenie zbyt blisko telewizora jest szkodliwe dla oczu.

FAKT

Chociaż rodzice to mówią, odkąd telewizory po raz pierwszy pojawiły się w naszych domach, nie ma dowodów na to, że siadanie zbyt blisko telewizora uszkadza oczy. Jednak podchodzenie do telewizora może być oznaką krótkowzroczności, dlatego nie wolno lekceważyć tego objawu i należy zgłosić się do okulisty na badanie.

MIT

Jedzenie marchewki może poprawić widzenie.

FAKT

Sama marchewka nie poprawi nam widzenia, chociaż prawdą jest, że marchew jest bogata w witaminę A, która jest niezbędna dla wzroku, podobnie jak wiele innych produktów spożywczych (na przykład szparagi, morele, nektaryny czy szpinak). Dobrze zbilansowana dieta może zapewnić witaminę A potrzebną do dobrego widzenia.

MIT

Korzystanie z komputera może uszkodzić oczy.

FAKT

Korzystanie z komputera nie uszkodzi oczu, może jednak spowodować zaburzenia widzenia. Podczas korzystania z komputera przez długi czas oczy mrugają mniej niż normalnie. To powoduje, że oczy są mniej nawilżone, co prowadzi do uczucia ich zmęczenia lub nawet podrażnienia Zachęcaj więc swoje dzieci do częstych przerw w surfowaniu po internecie lub grach wideo. A najlepiej wyznacz granice czasowe, w których dziecko może korzystać z komputera.

MIT

Częste korzystanie z komputera, tabletu lub smartfonu u małych dzieci może przyspieszyć rozwój wady wzroku.

FAKT

Jest to niestety prawda, która dotyczy co raz większej ilości dzieci. Część z nich dostaje telefon do oglądania bajek już w pierwszym roku życia. Badania wykazały, że zabawa za pomocą urządzeń przenośnych stanowi dodatkowy wysiłek akomodacyjny dla oczu i wpływa na rozwój krótkowzroczności. Oprócz krótkowzroczności występują również rzadsze zaburzenia oczu, które mogą wystąpić po dłuższym okresie pracy wzrokowej z bliska. Należy do nich niedomoga konwergencji lub akomodacji. Może to powodować objawy takie jak zmęczenie oczu, zamazywanie obrazu, a czasem nawet podwójne widzenie.

Smartfon, tablet, telefon a zdrowy wzrok dziecka

Profilaktyka narządu wzroku u dziecka

Najczęstsze choroby oczu u dzieci